Bala – walijska Fatima

Mają Walijczycy swoje Lourdes (zobacz: Holywell), mają także i swoją Fatimę.

Bala – to liczące zaledwie 2000 mieszkańców miasteczko w północnej Walii (Gwynedd), otoczone wzgórzami Berwyn, Aran i Arening, usytuowane nad północnym brzegiem największego naturalnego jeziora Walii – Llyn Tegid (Bala Lake, jezioro Bala), z terenami należącymi do Parku Narodowego Snowdonia.  Tym razem ściąga nas tu nie wielkie sanktuarium, a mały kościółek – najmniejszy w Walii, a może i w Anglii.

Wejście do kościoła

Wejście do kościoła od High Street

Zabudowania parafialne

Zabudowania parafialne

Kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej posadowiony jest w centrum miasta, przy High Street. Pochodzi z lat 1946-1947, kiedy to zabudowania tejże posesji, datowane na 1609 rok, a składające się z dużej części mieszkalnej, fish-and-chip shopu oraz stajni, dawniej pełniących funkcję zajazdu, gdzie przyjezdni zatrzymywali się na noc i dawali odpoczynek koniom, odkupiono od miasta i przeznaczono na ufundowanie kościoła.

Zachowane roczniki mówią, że konwersja stajni na kościół rozpoczęła się w 1947 roku i trwała osiem miesięcy. Ówczesny proboszcz, duński dominikanin o. James Koenen, przybył tu rok wcześniej i to on właśnie zachęcał ludzi do wymodlenia własnej świątyni. Zadecydowano, że kościół będzie poświęcony Matce Boskiej Fatimskiej. Miał to być pierwszy katolicki kościół w Bala od czasów reformacji.

Uroczysta inauguracja kościoła Matki Boskiej Fatimskiej w Bala miała miejsce 15 czerwca 1948 roku. Rok później pewien fundator z Portugalii wystarał się o statuę Matki Boskiej Fatimskiej, wyrzeźbioną w dębie, tą samą ręką co oryginalna statua w Bazylice w Fatimie. Statua została przywieziona na statku do Liverpoolu 12 grudnia, a następnie została przeniesiona na platformę specjalnie przygotowanego samochodu udekorowanego kwiatami i flagami Walii i Portugalii. Za samochodem ciągnął się sznur białych autobusów z pielgrzymami, wielu innych pielgrzymów podążało do Bala pieszo.

Statuę można podziwiać dzisiaj na tle pięknego witraża symbolizującego cud Słońca, jaki miał miejsce 13 października 1917 roku, podczas ostatniego objawienia Maryi w Cova da Iria koło Fatimy w Portugalii.

Matka Boska Fatimska

Matka Boska Fatimska

 

Jednonawowe wnętrze kościoła

Jednonawowe wnętrze kościoła

Jeśli więc już znajdujemy się w Bala i znaleźliśmy High Street, musimy poszukać numeru 67. Gdyby nie tablica przy wejściu na posesję 67 z napisem Our Lady of Fatima Catholic Church (oraz w języku walijskim), nie rozpoznalibyśmy, że wchodzimy do zabudowań kościelnych. Przechodzimy przez niewielkie podwórko, wzdłuż zabudowań parafialnych, do właściwej świątyni, malutkiej, jednonawowej, z przestrzenią ‘wyciskającą’ modlitwę, bo nie pozwalającą na żadne rozproszenia. Surowość wnętrza przypomina zabudowania typu kamiennej cottage. Do kościoła przylegają pomieszczenia rekreacyjne (tea rooms), gdzie można odpocząć, spożyć posiłek czy po prostu spotkać się z innymi pielgrzymami.

Kult Matki Boskiej Fatimskiej trwa więc w tym miejscu nieprzerwanie już ponad pięćdziesiąt pięć lat. Modlą się tutaj nie tylko miejscowi czy okoliczni wierni, ale i pielgrzymi z dalszych czy nawet bardzo odległych miejscowości. To nie względy estetyczne czynią to miejsce popularnym, ale to ciągłość modlitwy i sprawowanej tu Ofiary Eucharystycznej sprawiają, że do tego miejsca się wraca, chociażby z okazji świąt Maryjnych w roku liturgicznym.

W sąsiedztwie kościółka jest kilka przyjemnych pubów, gdzie można smacznie zjeść, a potem wyruszyć na pieszą wycieczkę po okolicy. Turystyczna strona internetowa podkreśla, że w Bala szczególnie mile widziani są dobrzy piechurzy. A jest gdzie wędrować – brzegiem jeziora Bala (z dobrze zorganizowaną infrastrukturą sportową) z malowniczymi górami w tle, czy zagłębić się w ostępy Parku Narodowego Snowdonia. W ten sposób kontemplację rozpoczętą w kościele można kontynuować na łonie natury.

Jezioro Bala

Jezioro Bala

Wybierając się do Bala, warto przejrzeć dostępne strony internetowe, a zwłaszcza www.ourladyofbala.yolasite.com

Można się też skontaktować telefonicznie z opiekującą się kościołem siostrą Patricią Lane IBVM, tel. 01678 520441, dla upewnienia się co do czasu odprawianych nabożeństw i planowanych wydarzeń.

Kościół jest otwarty w sezonie letnim między 8.30-18.00, w zimowym między 10.00-16.00. Msza św. w niedzielę jest odprawiana o 11.00, we wtorki i piątki o 12.00. Czas innych nabożeństw – na powyższej stronie internetowej.