Holywell

1
Holywell to małe miasteczko położone w regionie Flintshire, w północnej Walii. Jest związane ze świętą żyjącą w VII wieku,Winefride, i studnią noszącą jej imię, wody której to studni przyniosły zdrowie wielu pielgrzymom, dzięki czemu miejsce zyskało nieoficjalną nazwę Walijskiego Lourdes.

Winefride pochodziła z nobliwej rodziny dość zamożnych posiadaczy ziemskich, jednocześnie bardzo religijnej. Z tej rodziny wywodzi się św. Beuno, jej wujek, który uczył Winefride o sprawach religijnych i prawdopodbnie pod jego wpływem jeszcze jako bardzo młoda dziewczyna podjęła decyzję o poświęceniu się Bogu. Jej ciotka zaś była przeoryszą klasztoru w Gwytherin (położonym również w północnej Walii), który był nieco jak rodzinny klasztor i którego rządy Winefride miała w przyszłości przejąć.

W rzeczywistoci, Winefride, jako piękna osoba, znalazła upodobanie u lokalnego księcia Caradoka, który gdy jego oświadczyny zostały odrzucone, zaatakował Winefride, odcinając jej głowę. Na miejscu zdarzenia znalazł się jej świątobliwy wujek i dzięki jego modlitwie, Winefride została przywrócona do życia, zyskując potem przydomek Walijskiego Łazarza.

Na miejscu, gdzie po morderstwie na Winefridzie, spoczęła odcięta głowa, wytrysnęło źródło, nad którym w XI wieku stała już kaplica, wody źródła okazały się bowiem mieć uzdrawiające właściwości. Sama zaś Winefride, cudownie przywrócona do życia, faktycznie przeniosła się do Gwytherin i tam zmarła w opinii świętości jako mniszka, jak mówi podanie, jakieś 20 – 30 lat później.

W Holywell zaś nieprzerwanie trwa jej kult i kult Boga działającego takie cuda.

Centrum miasteczka Holywell

Centrum miasteczka Holywell

Kompleks kaplicy i studni świętej Winefride

Kompleks kaplicy i studni świętej Winefride

Kompleks kaplicy i studni świętej WinefrideDziś kompleks w Holywell, położony przy zjeździe z centrum miasta, w niewielkiej dolinie, składa się z pochodzącej z XV wieku kaplicy św. Winefride, zabudowującej studnię z trzech stron, koszty której to budowy pokryła Margaret Beaufort, matka Henryka VII.

1

1

1, 2 – studnia św. Winefride

1, 2 – studnia św. Winefride jest dziś niedostępna dla pragnących zażyć uzdrawiającej kąpieli

To jedyna tego rodzaju studnia, która przetrwała Reformację, jako miejsce publicznych pielgrzymek.

Obok kaplicy – studni stoi kościół, jak na razie oficjalnie zamknięty ze względu na zły stan techniczny (pewne prace remontowe zostały podjęte), stojący prawdopodbnie na miejscu kościoła, nad którym opiekę sprawował wuj świętej – Beuno.

W zabudowaniach poniżej kościoła znajduje się sala wystawowa opowiadająca historię i legendę Holywell i świętej Winefride oraz sklep z dewocjonaliami. Tam zawsze można dopytać o szczegóły i zasięgnąć infrmacji na temat kalendarza planowanych wydarzeń i dni pielgrzymkowych w Holywell.

Święta Winefride z wujem Beuno, sala wystawowa

Święta Winefride z wujem Beuno, sala wystawowa

Ponieważ jeszcze w XIX wieku zaprzestano ze względów bezpieczeństwa zanurzania pragnących uzdrowienia pielgrzymów w studni, dobudowano połączony ze studnią, łatwo dostępny basen, do którego woda wpływa bezpośrednio ze studni. Do dziś pielgrzymi korzystają z kąpieli w tymże basenie, wierząc, że odrodzi ich to duchowo i fizycznie.

1

1

1, 2 – połączony ze studnią basen

1, 2 – uzdrawiającej kąpieli można zażyć w połączonym ze studnią basenie

Napływający pielgrzymi, nieraz z bardzo daleka, musieli się gdzieś podziać. Holywell musiało zaradzić ich potrzebom akomodacji i wyżywienia. W zorganizowany sposób pielgrzymi zaczęli być obsługiwani przez Siostry Miłosierdzia od świętego Pawła Apostoła, które przy New Road prowadziły (przez 130 lat, do 2002 roku) Hospicjum Pielgrzyma. W 2002 budynek przejęły siostry brygidki, mieszkające pod następnym numerem i przemianowały go na Dom Gościnny im. Św. Winefride.

Dla chętnych podajemy dane kontaktowe. Również i dziś można zamówić sobie nocleg w Domu Gościnnym u sióstr brygidek i spędzić niepowtarzalny czas w Holywell.

Holywell Centrum tel: 01352 714073
e-mail:  Convent avemariahall@bridgettine.org

Guest House stwinefrides@bridgettine.org
fax:  01352 712925